Není to jen přirozené početí, které se nemusí povést napoprvé. Ani metody asistované reprodukce nejsou bohužel stoprocentní. Opakované pokusy o oplození na klinikách reprodukční medicíny mohou být demotivující a vyčerpávající. Proto se v Repromedě snažíme zavádět nejnovější metody, které šanci na úspěšný IVF cyklus zvyšují. Jednou z takových novinek je i MOON.
Za zkratkou MOON stojí anglické slovní spojení Mature Oocytes Only, které můžeme volně přeložit jako „pouze zralá vajíčka“. Jak už nám překlad napovídá, tato pokročilá mikroskopická metoda zkoumá zralost vajíček, a to prostřednictvím polarizovaného světla. Cílem této techniky je stanovit správné načasování oplození tak, aby se zvýšily šance na zahnízdění embrya a následné početí.
Máte za sebou punkci, při které vám bylo odebráno pět a méně vajíček, nebo vám lékař sdělil, že jste ve vyšším reprodukčním věku? Potom je metoda MOON vhodná právě pro vás. Je totiž doporučována ženám, které mají nižší počet zralých vajíček, či těm, u kterých vyzrávání vajíček obvykle probíhá pomaleji.
Použití polarizovaného světla umožňuje embryologům spatřit pod mikroskopem uvnitř vajíček dělící vřeténko. To v běžném světelném mikroskopu není vidět, je však velice důležité. Dělící vřeténko je organela, která řídí dělení buněk a rozhoduje o tom, zda a v jakém čase je vajíčko schopné přijmout spermii a zahájit tvorbu a vývoj embrya. Cílem metody MOON je tedy za pomoci dělícího vřeténka stanovit nejvhodnější okamžik pro mikromanipulační oplození vajíček spermiemi (ICSI), tedy moment, kdy je nejvyšší pravděpodobnost úspěšného vzniku embrya.
Nezralé vajíčko pod světelným mikroskopem a v polarizovaném světle
Zralé vajíčko pod světelným mikroskopem a v polarizovaném světle