Úspěšnost umělého oplodnění je, jako všechno v medicíně, velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech – využitých metodách, celkovém zdravotním i psychickém stavu, věku a mnoha dalších. V Repromedě ale 7 z 10 párů stačí k otěhotnění pouze jeden IVF cyklus. Během 4 IVF cyklů u nás otěhotní 99 % párů.
Šance na úspěch podle věku
Úspěšnost IVF po 30
Ženy, kterým je 30 let a méně mají obvykle vyšší šance na úspěšnou IVF léčbu. Zásadní roli v tomto směru hraje vyšší kvalita a množství vajíček.
Úspěšnost IVF po 35
Po 35. roce se šance na úspěch přirozeného početí rapidně snižuje. Stejné je to i v případě IVF léčby. Zásoba i kvalita vajíček se výrazně snižuje, naopak se zvyšuje množství genetických mutací.
Úspěšnost IVF po 40 a úspěšnost IVF léčby s darovanými vajíčky
Pro některé páry je početí s pomocí darovaných pohlavních buněk, vajíček nebo spermií, jedinou možností. Tato léčba obecně následuje po neúspěšných IVF pokusech s vlastními pohlavními buňkami. Volba na darovaná vajíčka přichází nejčastěji z důvodu vyššího věku ženy. Úspěšnost uhnízdění embrya z darovaného vajíčka bývá proto výrazně vyšší než při IVF léčbě s vlastními vajíčky.
TIP: Zjistěte více o tom, jak věk ženy ovlivňuje plodnost.
Jak zvýšit své šance na úspěšné oplodnění
Nejdůležitější je prevence. Co to ale znamená? Jednoduše přijít včas. Pokud se vám nedaří otěhotnět déle než rok, neztrácejte zbytečně čas a obraťte se na speciality léčby neplodnosti. Pokud je vám více než 35 let, konzultace s IVF specialistou by měla přijít už po půl roce. První vyšetření, které čeká muže je spermiogram. Jedná se o mikroskopickou analýzu ejakulátu a jeho průběhu se muž vůbec nemusí bát. Stačí jen odevzdat sperma ve sterilní nádobce. Základní vyšetření plodnosti ženy je Femme test. Ten ze vzorku krve stanoví hladinu AMH (Antimülleriánský hormon), která přímo souvisí s množstvím dostupných vajíček. Test zahrnuje také analýzu dalších ženských hormonů, jako jsou TSH a prolaktin.
Metody, které můžete využít pro zvýšení úspěšnosti IVF
V rámci IVF procesu mohou zvýšit pravděpodobnost na úspěšné uhnízdění embrya v děloze a tím i těhotenství některé doplňkové metody zvyšující úspěšnost IVF. Jejich volba vždy závisí na konkrétním problému daného páru. Co je užitečné pro jednoho, nemusí posloužit jinému, proto je vždy potřeba zkonzultovat výběr s lékařem.
Metody mohou pomoct vybrat vhodné spermie k oplození, testovat lze ale také zralost vajíček. Pomyslným vrcholem celé IVF léčby je transfer. Neúspěchy v této části léčby může způsobovat například děložní sliznice, která nemusí být na transfer dostatečně připravena. Úspěšnost, a tedy větší pravděpodobnost otěhotnění, může zvýšit například testování zralosti endometria, které pomůže najít optimální čas. Užitečné může být i kultivační médium EmbryoGlue, které pomůže s přichycením embrya k děložní stěně nebo EmbryoGen/BlastGen, díky kterému se embryo lépe vyvíjí.
Preimplantační genetické testování výrazně zvýší šanci na zdravé miminko
Jako preimplantační genetické testování embryí se označuje odběr a následné testování malého množství buněk embrya. Toto testování lze provést pouze v rámci IVF léčby. Při přirozeném početí totiž není možné se k buňkám embryí dostat. Preimplantační genetické testování, zkráceně PGT pomáhá předcházet potenciálnímu přenosu nemoci z rodiče na miminko, umožňuje tedy výběr zdravého embrya ještě před jeho vložením do dělohy.
„Děkujeme brněnské Repromedě za možnost být kompletní rodinou. Díky preimplantační genetické diagnostice se nám narodila zdravá holčička.“ I.
Alternativní postupy jsou skvělým doplňkem
Pomoci mohou také tradiční a alternativní postupy. Například fytoterapie (bylinná léčba) pomůže s vyrovnáním hormonální hladiny, akupunktura zase připraví tělo na transfer. Vhodně zvolená strava a pravidelný pohyb dostane vaše tělo zpět do formy a podpoří ho ve vaší snaze otěhotnět.
Ideální doplněk je také reprodukční jóga, která pomáhá harmonizovat a prokrvovat potřebné orgány. Velice účinné je také cvičení podle Mojžíšové, jehož pravidelné praktikování může řešit problémy s takzvanou funkční sterilitou (situace, kdy pár nemůže dosáhnout těhotenství přesto, že neexistují žádné zjevné anatomické, fyziologické nebo genetické abnormality, které by tomu bránily). Hlavním cílem tohoto cvičení je zlepšit průtok krve v oblasti pánve a dolní části zad, což může pomoci ulevit od některých problémů spojených s neplodností.
V naší klientské zóně najdete tipy na zdravý jídelníček i odkaz na video reprodukční jógy. Pokud vás trápí problémy s početím miminka, nebojte se objednat do Brna či do Ostravy telefonicky nebo přes kontaktní formulář.