Transfer embrya je posledním krokem a také pomyslným vrcholem IVF léčby. Jeho úspěch či neúspěch rozhodne o tom, zda se na těhotenském testu objeví vytoužené dvě čárky a bříško se začne brzy zakulacovat. Jedná se vlastně o přenesení embrya vzniklého za pomoci asistované reprodukce do dělohy ženy. Jaký je rozdíl mezi transferem a kryoembryotransferem? Co vás čeká a jak se chovat po zákroku?
Kryoembryotransfer je novým standardem
Po hormonální stimulaci a odběru vajíček je dalším krokem IVF léčby právě transfer embrya. Ta je ideální zavést do dělohy ve stádiu blastocysty, tedy 5. až 6. den jejich vývoje. Dříve se primárně využíval takzvaný čerstvý transfer. Po kultivaci v laboratoři se embryo připravilo k transferu a zamrazila se pouze embrya zbývající. Po zavedení preimplantačního genetického testování embryí se ale zamražení embryí a následný kryoembryotransfer stalo absolutním standardem. V tomto případě je KET z časových důvodů jedinou možností. Genetické vyšetření embryí totiž trvá přibližně tři týdny.
Kdy a jak se provádí kryoembryotransfer
Preimplantační genetické testování aneuploidií výrazně zvyšuje úspěšnost otěhotnění, a proto ho v současnosti provádíme u většiny našich pacientů. Díky tomuto vyšetření můžeme pro transfer do dělohy vybrat embrya s normálním počtem chromozomů. Tedy takové embryo, které má nejvyšší šanci na úspěšné uhnízdění a zdravý vývoj. Testování monogenních chorob zase umožňuje vybrat zdravé embryo bez konkrétní genetické zátěže. Preimplantační genetické testování tak snižuje počet cyklů potřebných k otěhotnění a narození zdravého miminka.
Další výhodou KETu je časové odložení transferu do následujících přirozených cyklů ženy. Ty už nejsou zatížené hormonální stimulací, nutnou pro zisk vajíček. V následujících cyklech jsme tak zpravidla schopni dosáhnout lepší připravenosti děložní sliznice pro přijetí embrya.
Jak transfer probíhá a jak se na něj připravit?
Pro větší bezpečnost celého procesu používáme witnessing systém. Před zahájením transferu tedy zkontrolujeme vaši identitu podle náramku s QR kódem, který dostanete na recepci. Ověření identity embrya i celý průběh transferu, tedy zavedení embrya pomocí katetru do dělohy, můžete sledovat také zblízka na obrazovce.
Na rozdíl od odběru vajíček, který probíhá v celkové anestezii se transfer provádí při plném vědomí a pro drtivou většinu žen je úplně bezbolestný. Můžete si tak celý okamžik k prožít společně s partnerem při relaxační hudbě a společně vnímat moment, kdy možná právě vzniká nový život.
Na transfer není obecně nutné se nijak připravovat. Můžete ale využít akupunkturu, která pomůže uvolnění a podpoří následné uhnízdění embrya.
Jak se chovat po transferu a jak poznat, že byl KET úspěšný?
Po transferu embrya byste měla dodržovat klidový režim. Není sice nutné vyloženě ležet v posteli, ale určitě se vyhněte nadměrné fyzické aktivitě. Nezvedejte těžké věci a na chvíli vyřaďte horké koupele či návštěvu sauny. Jednoduše relaxujte, ať už doma při knížce, oblíbeném seriálu nebo procházkou.
14 po transferu si uděláte těhotenský test. Pokud se na něm objeví dvě čárky, test je pozitivní a my vás pozveme na odběr krve a ultrazvukové vyšetření. V případě těhotenství vás budeme na klinice sledovat do srdeční akce plodu, následně vás předáme vašemu ošetřujícímu gynekologovi do těhotenské poradny. Pokud se i přes uchycení embrya opakovaně nedaří, můžete společně s lékařem zvážit další možnosti. Problém může způsobovat děložní sliznice, která nemusí být na transfer dostatečně připravená. V tomto směru mohou pomoci testy, které určí optimální čas pro transfer.
Trápí vás problémy s početím miminka? Objednejte se telefonicky nebo přes kontaktní formulář na kliniku do Brna nebo Ostravy. Pomůžeme odhalit důvody i vaší neplodnosti a pomůžeme vám k vytouženému miminku.