Snažení o miminko může být krásné, ale také psychicky velmi náročné období. Zvlášť pokud se delší dobu nedaří. Jak to udělat, abyste se vytouženého potomka dočkali co nejdříve? Zjistěte, kdy máte plodné dny, vsaďte na zdravý životní styl a nebojte se obrátit na odborníky.
Jaká je šance, že hned při prvním pokusu o dítě opravdu otěhotníte?
Otěhotnění může být složitější proces, než se může zdát. Zdravý pár má přibližně 20 až 25% šanci na otěhotnění v každém menstruačním cyklu. To znamená, že i při optimálních podmínkách a správném načasování může trvat několik pokusů, než se vaše snahy o miminko povedou a vy můžete oslavit úspěšné početí.
Tipy pro co nejrychlejší otěhotnění
Ačkoliv nemůžeme mít vždycky všechno hned, jak bychom si přáli, můžeme tomu alespoň pomoct. Zde je několik tipů, jak co nejvíce zvýšit šance na otěhotnění.
Ovulace a plodné dny
Poznání, kdy máte ovulaci a kdy jsou tedy vaše plodné dny, je při plánování miminka klíčem k úspěchu. Využít můžete měření bazální teploty, sledování vaginálního hlenu nebo nejlépe ovulační testy. Právě ty pomohou nejlépe určit nejlepší čas pro početí.
Zdravá výživa a strava
Vaši plodnost může podpořit také vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály. Zaměřte se na potraviny, které jsou bohaté na železo, vápník, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B. Železo najdete především v červeném mase, luštěninách, listové zelenině a sušeném ovoci. Vápník zase v mléčných výrobcích, listové zelenině nebo třeba tofu. Omega-3 mastné kyseliny zase v mastných rybách, jako je losos, makrela nebo sardinky. Bohatým zdrojem jsou také lněná, chia nebo konopná semínka a ořechy. Vitamíny skupiny B naleznete v luštěninách, obilovinách, tmavé zelené zelenině nebo třeba v citrusech a banánech. Kyselinu listovou (B9) je však při plánování miminka vhodné suplementovat v aktivní formě, získat jí dostatek ze stravy je totiž velmi obtížné.
Tip: Podpůrná cesta k otěhotnění: Nový program nutriční koučky Pavly Matouškové
Zdravý životní styl
Udržování zdravého životního stylu, včetně pravidelného cvičení, je další důležitou věcí, která pomáhá zvýšit naděje na početí. Když k tomu ještě přidáte omezení nebo ještě lépe úplné vynechání alkoholu, drog a kouření, jste na správné cestě. Mezi zdraví prospěšné koníčky se často řadí také saunování. To by ale muži plánující potomka měli vynechat. Vlivem vysokých teplot totiž dochází k přílišnému zahřívání varlat, a tudíž k nesprávnému zrání spermií. Podobně na mužskou plodnost působí i nošení těsného spodního prádla nebo úzkých riflí.
Pravidelný pohlavní styk
Samozřejmostí je pak pravidelný pohlavní styk v období kolem ovulace, tedy ve vašich plodných dnech. I při snahách o miminko sex ale neberte jako povinnost a zkuste si ho oba s partnerem užívat.
Jak podpořit otěhotnění po vysazení antikoncepce?
Po vysazení hormonální antikoncepce může nějakou dobu trvat, než se menstruační cyklus stabilizuje. Zvláště pokud žena hormonální antikoncepci brala dlouhodobě. Pokud se otěhotnění hned nedaří, buďte trpělivá a nepodléhejte zbytečnému stresu.
TIP: Přečtěte si více o tom, jaký vliv má nepravidelná menstruace na plodnost.
Jak může věk ovlivnit rychlost otěhotnění?
Věk je jedním z nejzásadnějších faktorů plodnosti. Ženy jsou na těhotenství po biologické stránce nejlépe připraveny v mladé dospělosti, tedy kolem 25. narozenin. Už po 30. roce dochází ke snižování zásoby vajíček a zhoršování jejich kvality. Po 35. narozeninách pak ženská plodnost klesá významně. Ačkoliv se o tom tolik nemluví, i mužská plodnost se s věkem zhoršuje. Především narůstají genetické chyby ve spermiích. Proto pokud se snažíte o miminko v pozdějším věku a nedaří se vám více než půl roku, neztrácejte zbytečně čas a nechte si vyšetřit plodnost na klinice asistované reprodukce.
„Pro srovnání, čtyřicetiletá těhotná žena již čelí v případě Downova syndromu riziku 1 ku 100, o čtyři roky později dokonce 1 ku 30. V tomto případě je proto vhodné provést neinvazivní test PrenatalAdvance, který z krve těhotné ženy detekuje nejčastější odchylky v chromozomech plodu už od desátého týdne těhotenství,“ radí doktorka Kateřina Veselá.
Jak poznáte první těhotenství
Nejspolehlivějším ukazatelem těhotenství je těhotenský test. Ten měří hladinu hormonu hCG (human chorionic gonadotropin) v moči. Pokud se test provádí podle návodu, to znamená nejdříve v den očekávané menstruace nebo po něm, jsou výsledky velmi přesné. Pro potvrzení těhotenství a následnou péči je pak nejlepší navštívit lékaře.
Co vám ale může ještě napovědět vaše tělo? Jeden z prvních a nejspolehlivějších znaků těhotenství, zejména pokud máte pravidelný menstruační cyklus, je právě vynechání menstruace. Brzy po početí můžete mít také pocit plnějších prsou. Rané těhotenství je také spojené s větší únavou, nevolnostmi a pocity na zvracení. Můžete mít také častější potřebu močení. Pokud sledujete bazální teplotu těla, její zvýšení delší než dva týdny, může být pozitivním signálem. Uhnízdění vajíčka do děložní sliznice bývá také doprovázeno slabým krvácením, které je podobné tomu v začátcích nebo na konci menstruace a křečemi v podbřišku.
Co dělat, když to nejde delší dobu
Pokud se vám nedaří otěhotnět po roce pravidelného snažení, nebo po šesti měsících, pokud je vám více než 35 let, je vhodné vyhledat specialisty na reprodukční medicínu.
V Repromedě vás nejprve pečlivě vyšetříme, a v případě potřeby navrhneme další postup. Konzultace s lékařem, ani vyšetření se není potřeba bát. Ženu čeká klasická gynekologická prohlídka a odběr krve s cílem stanovení hormonální hladiny, která odráží zásobu vajíček. Muže pak odběr spermatu masturbací a následná mikroskopická analýza vzorku – spermiogram.