Těhotenství je nádherným a vzrušujícím obdobím plným očekávání a změn. Pro mnoho žen jsou první příznaky těhotenství radostným signálem nové etapy v jejich životě. Jaké jsou tedy nejranější příznaky těhotenství a kdy je můžete očekávat?
Kdy se objeví první příznaky těhotenství
První známky těhotenství se mohou objevit již několik dní po oplodnění, ale většina žen je zaznamená až po vynechání menstruace. Každé tělo je jiné, a proto některé ženy mohou pociťovat změny dříve, zatímco jiné později, a u některých se nemusí projevit vůbec. Příznaky, které mohou vypadat jako těhotenské, mohou být způsobeny i jinými faktory. Je proto vždy nejlepší potvrdit těhotenství testem nebo návštěvou gynekologa.
Jaké jsou první příznaky těhotenství
Únava
Jedním z nejčastějších a nejranějších příznaků těhotenství je únava, kterou způsobuje zvýšená hladina progesteronu. Kromě toho se vaše tělo nachází ve velmi energeticky náročném období, připravuje se totiž na růst nového života.
Citlivost prsou
Dalším častým příznakem je citlivost prsou. Prsa mohou být na dotek citlivější nebo dokonce bolestivá. Může se také změnit jejich velikost nebo barva bradavek. Také tyto změny jsou způsobeny hormonálními změnami v těle.
Nevolnost
Nevolnost a zvracení, často nazývaná ranní nevolnost, je dalším běžným příznakem těhotenství. Může začít již několik týdnů po oplodnění a nenechte se zmást, rozhodně se neobjevuje jen ráno. Naopak, projevit se může kdykoliv během dne. Také za touto nepříjemností stojí zvýšená hladina hormonů.
Kdy si udělat těhotenský test?
Snažíte se o miminko přirozenou cestou? V tom případě si těhotenský test můžete udělat už několik dní po vynechání menstruace. Nejlepší je však počkat alespoň týden po vynechání menstruace, aby byl test co nejpřesnější.
V případě, že se o miminko snažíte s pomocí asistované reprodukce, test si udělejte nejdříve 14 dní od přenosu embrya. V tomto případě nemá smysl si test dělat dřív. V průběhu IVF léčby se totiž aplikuje řadu léků, které mohou zkreslovat výsledek, ať už směrem k falešné pozitivitě nebo negativitě.
Kdy jít poprvé na screening ke gynekologovi
První těhotenskou návštěvu gynekologa si naplánujte přibližně 6 až 8 týdnů po poslední menstruaci. Během této návštěvy vás lékař vyšetří pomocí ultrazvuku, potvrdí případné těhotenství a stanoví přibližný termín porodu. Domluví se s vámi také na dalším postupu a řekne vám, co vás čeká. Vše, co byste měla vědět o prvním trimestru těhotenství, najdete zde.
V případě léčby neplodnosti je situace trochu odlišná. V Repromedě vám 14 dní po transferu zavoláme a zeptáme se na výsledek testu. Pokud je test pozitivní, pozveme vás na odběr krve a ultrazvukové vyšetření. Jelikož chceme mít všechno pod kontrolou, budou všechna vyšetření do potvrzení srdeční akce miminka probíhat u nás. Pokud bude vše v pořádku, předáme vás zpět do péče ošetřující gynekologa, který vás provede celým těhotenstvím. O tom, jak probíhá těhotenství po umělém oplodnění si můžete přečíst tady.
Příprava na těhotenství a další vyšetření
Některé ženy se na těhotenství dlouze připravují. Jiné berou věci tak, jak běží. Co se ale hodí nepodceňovat je dostatečný přísun kyseliny listové. Ta snižuje riziko rozštěpových vad a hraje důležitou roli v dělení buněk, čímž podporuje růst plodu. Ideální je kombinovat kyselinu listovou s vitaminem B12. Součástí příprav na těhotenství by měla být obecně zdravá strava a zdravý životní styl. Minimálním krokem by mělo být kompletní vynechání alkoholu, kouření i jiných drog.
Přečtěte si, jak se liší těhotenství po umělém oplodnění.
Genetické vyšetření
Genetický screening je dnes již běžnou součástí prenatální péče. Ideální volbou jsou neinvazivní prenatální testy Prenatal Advance, k jejichž provedení stačí vzorek krve matky. Toto vyšetření odhalí potenciální genetické poruchy a jeho velkou výhodou je, že jej lze provést už v 10. týdnu těhotenství.
Přečtěte si o tom, jak věk ženy ovlivňuje riziko genetických vad plodu.
Díky genetickému vyšetření již v těhotenství se včas odhalila genetická porucha dítěte neslučitelné se životem maminky Ivi. “Poprvé jsem otěhotněla, když mi bylo 33 let a podruhé ve 34 letech s pomocí IVF. První těhotenství nedopadlo šťastně. Dcera měla genetickou poruchu neslučitelnou se životem a lékaři nás doporučili na ukončení těhotenství ve druhém trimestru. Genetické vyšetření prokázala poruchu koncového genomu. Pravděpodobnost opakování nám stanovili 50 %, což je jako hod mincí. Uchycení embrya po IVF cyklu je nepatrně vyšší.” Celý příběh si můžete přečíst zde.
Těhotenství je nádherným obdobím plným očekávání a změn. Sledování prvních příznaků těhotenství, včasné provedení těhotenského testu a pravidelné návštěvy gynekologa vám pomohou prožít toto období co nejpříjemněji a nejbezpečněji. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o své plodnosti, neváhejte se na nás obrátit. Na našich klinikách v Brně nebo Ostravě vám rádi poskytneme všechny potřebné informace a pomůžeme vám k vytouženému miminku ve vaší náruči.