Sekundární neplodnost: co dělat, když se druhé miminko nedaří
Blog

Sekundární neplodnost: co dělat, když se druhé miminko nedaří

2 minuty čtení
Blog
2 minuty čtení

Sekundární neplodnost: co dělat, když se druhé miminko nedaří

Z článku se dozvíte

První miminko nebyl problém – hned po pár měsících snažení jste se radovali z pozitivního těhotenského testu. Teď byste vašemu drobečkovi rádi pořídili bratříčka nebo sestřičku, ale stále se nedaří. Nejste v tom sami, tento problém se označuje jako sekundární neplodnost a trápí stále více párů. Jaké mohou být příčiny těchto problémů a jaké jsou možnosti?

Co je to sekundární neplodnost a kdy nad ní začít přemýšlet?

Sekundární neplodností nazýváme stav, kdy pár už má jedno nebo více dětí, snaha o další však déle, než rok nevychází. U párů, kde je ženě více než 35 let se tento čas zkracuje na šest měsíců. Tento problém může být pro páry velmi frustrující, protože často předpokládají, že pokud již jednou dítě bez problému počali, neměli by mít s otěhotněním problém ani podruhé.

Jaké jsou příčiny sekundární neplodnosti?

Sekundární neplodnost může mít mnoho různých příčin, které se mohou týkat jak žen, tak mužů. I když si pár již prošel úspěšným těhotenstvím, může dojít k různým změnám ve zdravotním stavu partnerů, které ovlivní budoucí plodnost.

Sekundární neplodnost u žen

U žen bývá hlavní příčinou věk, s přibývajícími roky totiž klesá počet ale také kvalita vajíček. Mohou se také odehrát nejrůznější změny v hormonálním profilu, například zhoršení funkce štítné žlázy nebo zvýšení hladiny prolaktinu, které mohou ovlivnit plodnost. „Příčinou sekundární neplodnosti může být také poškození dělohy a vejcovodů. Na vině mohou být například jizvy po předchozím porodu, císařském řezu nebo po operacích“, doplňuje Veselá a dodává, že za problémy s dalším otěhotněním může také stát zhoršení životního stylu. Konkrétně se jedná o stres, nadváhu, podváhu a nezdravé zlozvyky, jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu. 

Sekundární neplodnost u mužů

Sekundární neplodnost však není jen ženský problém. Také u mužů může být příčinou zhoršení kvality spermií nezdravý životní styl. Důvodem však může být také úraz nebo i věk. „Ačkoliv se o tom tolik nemluví, i u mužů je věk v kontextu plodnosti důležitý. S rostoucím věkem totiž dochází ke snížení pohyblivosti, kvality a počtu spermií. Kromě toho rostou také genetické mutace ve spermiích,“ popisuje doktorka. Důvodem může být také poklesu hladiny testosteronu, který ovlivňuje produkci spermií a celkovou plodnost muže. Může se také stát, že muž prodělal nějakou infekci, která poškodila reprodukční orgány a ovlivnila plodnost. 

Diagnóza a kdy vyhledat lékaře

Pokud se vám snahy o miminko déle než rok (nebo šest měsíců, pokud je žena starší 35 let) nedaří, nebojte se obrátit na odborníky na léčbu neplodnosti. Vyšetření a následnou léčbu není dobré odkládat, čas totiž může hrát zásadní roli. 

Naše první dítě, holčičku, jsme měli přirozenou cestou, ale další pokusy byly neúspěšné, až do IVF. Přečíst celý příběh

Ženy čeká ultrazvukové vyšetření malé pánve, gynekologické vyšetření, vyšetření hormonálního profilu včetně vyšetření štítné žlázy, genetické vyšetření a v indikovaných případech také imunologické vyšetření a vyšetření infekčních onemocnění. „Jedním z prvních kroků, který by měla udělat každá žena, je vyšetření AMH, kterým zjišťujeme zásobu vajíček.  

U mužů je prvním krokem vyšetření spermiogramu, tedy mikroskopická analýza ejakulátu. Vyšetřuje se objem ejakulátu, koncentrace spermií i celkový počet spermií. Důležitá je také pohyblivost, tvar, pH a životaschopnost spermií. Výsledky spermiogramu se srovnají s referenčními hodnotami a mohu prozradit mnoho důležitého o příčinách neplodnosti. Také muže čeká genetické testování.

Pokud i vás trápí problémy s početím dalšího miminka, nebojte se obrátit na naše odborníky. Jsme připraveni vám pomoci na našich klinikách v Brně a Ostravě

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Facebook
X
LinkedIn

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

[CZ] Obecný formulář (vyskakovací okno, str Kontakt)

 

* Povinné položky

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.