Jde-li o léčbu neplodnosti, existuje jen tenká hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Právě na tom, kam se nachýlí jazýček vah, závisí, zda vznikne nový život. Existují však způsoby, které mohou pokusy o miminko podpořit. Mnohé odborné studie již prokázaly, že nejefektivnější léčba neplodnosti představuje kombinaci metod moderní medicíny a tradičních postupů, jako jsou masáže, cvičení, bylinná terapie, správné stravování či u nás ne příliš rozšířená akupunktura. Právě na poslední zmíněné se dnes zaměříme.
Cílem je uvolnění akupunkturních bodů
Akupunktura je tisíce let stará léčebná metoda, při které se do určitých míst na povrchu lidského těla vpichují malé jehličky tenké jako vlas. Ty však nejsou umísťovány jen tak nahodile. Vpichy směřují do akupunkturních bodů, tedy míst o průměru asi 0,1 až 5 mm na povrchu kůže, která se často nachází v oblasti větvení cév a nervů a v blízkosti důležitých nervových pletení. Bývají také teplejší a prokrvenější než okolní tkáně. Právě tato místa podle tradiční čínské medicíny tvoří akupunkturní dráhy neboli dráhy energie. Současná akupunktura uznává kolem sedmi set takových bodů, nejčastěji se však používá jen sto padesát z nich. Cílem terapie je skrze uvolnění těchto bodů vyrovnat energii v těle a umožnit jí volně proudit. Pokud tedy žena absolvuje akupunkturu, může pozitivně ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění. Není se přitom vůbec čeho obávat, procedura je citlivá a bezbolestná.
Neplodnost pohledem tradiční čínské medicíny
Jedním ze základních principů tohoto několik tisíc let starého přístupu je vnímání lidského těla jako jednoho celku, ve kterém vše souvisí se vším. Pokud má žena problémy s početím, terapeut v rámci léčby například také zjišťuje podrobnosti týkající se menstruace, jako je například její pravidelnost nebo intenzita krvácení. Pomocí všech dostupných informací se následně pokouší odhalit příčiny problémů a ty odstranit. Tak jak je u tradiční čínské medicíny zvykem.
Nejčastějšími příčinami ženské neplodnosti jsou podle tradiční čínské medicíny nedostatečně prokrvené reprodukční orgány, vyčerpané ledviny či zablokovaný chlad v děloze. Pozitivní vliv může mít akupunktura také na muže, zvyšuje totiž kvalitu i množství spermií.
Akupunktura ve službách asistované reprodukce
To, že psychika ženy hraje zásadní roli v celém procesu otěhotnění i asistované reprodukce, bylo řečeno již mnohokrát. Také v této oblasti může akupunktura pomoci. Díky uvolnění energií v těle může mít akupunktura navíc vliv nejen na emoční vyrovnanost, zmírnění bolesti, zlepšení spánkové rutiny a harmonizaci trávení, ale může také skvěle pomoci připravit organismus na příchod miminka. Začít s akupunkturou se doporučuje již několik měsíců před odběrem vajíček, může totiž zlepšit jejich kvalitu a zároveň usnadnit přívod krve do dělohy a vaječníků. Akupunktura před transferem pak může pomoci uvolnit děložní hrdlo a tím ulehčit samotný přenos. Po transferu pak akupunktura pomáhá zabránit případným křečím a kontrakcím dělohy. Výstelka dělohy může lépe reagovat na přenos embrya a napomáhat jeho zahnízdění během IVF. V případě následného těhotenství pak dokáže čínská medicína působit preventivně i proti potratu a po celou dobu gravidity harmonizuje energii maminky i plodu.
Terapeuta, který vám akupunkturu provede, nemusíte dlouze hledat. Naše klinika nabízí služby zkušených profesionálů přímo v našich prostorách. Hodinové sezení pak vyjde na 1250 korun. Nemusíte se však omezovat pouze na akupunkturu. Využít můžete i další z pěti základních pilířů tradiční čínské medicíny, kterými jsou již zmíněné masáže, fytoterapie, dietetika a energetické cvičení.