Jaká je pravděpodobnost dvojčat po umělém oplodnění?
Blog

Jaká je pravděpodobnost dvojčat po umělém oplodnění?

3 minuty čtení
Blog
3 minuty čtení

Jaká je pravděpodobnost dvojčat po umělém oplodnění?

Z článku se dozvíte

Je obecně známo, že problémy s plodností nejsou v dnešní době žádnou výjimkou. Naštěstí mohou páry, které mají problémy se založením rodiny přirozenou cestou, využít možnosti asistované reprodukce. Mnoho lidí má umělé oplodnění spojené s nárůstem počtu dvojčat. Je však tvrzení, že díky umělým oplodněním přibývá vícečetných porodů, pravdivé?

Transfer embryí v minulosti a dnes – proč se změnilo a jaké jsou podmínky?

Když se někomu před pár lety narodila dvojčata, mnozí pojali podezření, že příčinou je asistovaná reprodukce. A mohli mít pravdu. Dříve totiž lékaři kvůli zvýšení šancí na otěhotnění po IVF zaváděli do dělohy ženy více embryí současně. Pravděpodobnost vícečetného těhotenství po tomto zákroku tak byla přibližně 20 %.

Právě kvůli zvýšenému riziku vícečetného těhotenství se od této praxe začalo už několik let zpátky celosvětově upouštět. V roce 2012 byl dokonce přijat v ČR zákon, který upravuje podmínky pro umělé oplodnění. Páry podstupující IVF hrazené ze zdravotního pojištění mohou absolvovat čtyři IVF cykly za předpokladu, že u prvních třech bylo k transferu použito pouze jedno embryo.

Transferovat pouze jedno embryo bylo cílem naší kliniky už od jejího založení v roce 1999, nebylo však zpočátku snadné tento krok plně prosadit. S vývojem nových metod a technologií jsme toho dosáhli a od roku 2015 zavádíme výlučně jedno embryo. Cílem je z odebraných vajíček vždy získat co nejvíce kvalitních embryí. Úspěšnost přitom roste s počtem transferů, nikoli s počtem zavedených embryí.

Proč vlastně transferovat pouze jedno embryo?

Dvojčátka jsou sice dvojitá radost, vícečetná těhotenství však souvisejí s mnoha zdravotními komplikacemi. A to nejen pro matku, ale hlavně pro děti samotné. Kromě zvýšeného rizika potratů bývají vícerčátka menší a rodí se předčasně. Mohou mít také problémy například se zrakem nebo dýcháním. Porod je navíc zpravidla veden císařským řezem. Přestože díky vyspělé perinatální péči dokáží dnes lékaři zachránit děti, které by před desítkami let měly jen malou šanci na přežití, stále přetrvávají komplikace spojené s umístěním čerstvě narozených dětí na jednotky intenzivní péče.

Jaká je tedy pravděpodobnost dvojčat po transferu jednoho embrya po IVF dnes?

I když se dnes transferuje pouze jedno embryo, neznamená to, že se nemůže narodit více dětí. Stejně jako při oplodnění přirozenou cestou se i u IVF embryo může rozdělit. K tomuto dělení však dochází až po oplození, zpravidla po třech až sedmi dnech. Podle toho, na kolik částí se embryo rozdělí, vznikají jednovaječná dvojčátka nebo trojčátka. V opravdu výjimečných případech se mohou narodit i vícerčata. Světový rekord jsou dokonce desaterčata. Jedná se však o jednovaječné sourozence, kteří nevznikli vlivem asistované reprodukce, ale rukou všemocné přírody. Pravděpodobnost, že vám narodí dvojčata je statisticky asi 1:80.

Kdy se poznají dvojčata?

Na ultrazvuku lze dvě srdeční akce pozorovat už v prvním trimestru – mezi 6. a 8. týdnem. Nejdříve tedy 25 až 30 dní po oplodnění vajíčka. Vícečetné těhotenství je ale rizikovější a to i v raných fázích. Přesnější informace ja tak možné poskytnout až na začátku druhého trimestru, tedy zhruba ve 12. až 14. týdnu těhotenství. Může se totiž stát, že se jedno embryo přestane vyvíjet. Mnoho nastávajících maminek se tak ani nedozví, že čekaly dvojčata. Gynekologickou prohlídku totiž absolvují až v době, kdy se zárodek druhého miminka vstřebá. 

Existují ale indikátory, které mohou naznačovat vícečetné těhotenství ještě před ultrazvukem. Jedná se například o neobvykle vysokou hladinu hormonu hCG (lidský choriový gonadotropin), který se testuje z krve nebo moči. Obecně se má za to, že na vícečetné těhotenství odkazuje i rychlejší nárůst velikosti dělohy. Nicméně, tyto příznaky nejsou vždy spolehlivé a konečné potvrzení dá právě ultrazvuk.

Toužíte po miminku, ale stále nepřichází? Nebojte se říct si o pomoc, problémy s plodností trápí každý pátý pár. V Repromedě jsme pomohli na svět už více než 6 tisícům dětí. K vytouženému miminku pomůžeme i vám. Obraťte se na nás na našich pobočkách v Brně nebo v Ostravě.  

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Facebook
X
LinkedIn

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

  • Nebo nám zavolejte na +420 545 212 212
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

[CZ] Obecný formulář (vyskakovací okno, str Kontakt)

 

* Povinné položky

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.