Ve víkendové příloze MF DNES – Bojujeme proti rakovině, která vychází 27. a 28. června, si můžete přečíst článek o Repromedě, respektive o metodě PGD – preimplantační genetické diagnostice.
Preimplantační genetická diagnostika (PGD) je šancí na zdravé dítě i pro rodiny, ve kterých se vyskytuje dědičná formy rakoviny. Jedná se například o mutace genů BRCA 1 a BRCA 2, ale i jiné.
Pokud některý z partnerů má takovou mutaci ve své genetické výbavě, pak může s 50% rizikem přenést danou zátěž i na své děti. V takovém případě pak hrozí, že potomek v dospělosti předčasně onemocní a bude se muset vypořádat s daným nádorovým onemocněním. Principem metody PGD je této situaci zabránit. Snahou je zajistit páru, aby jejich potomek mutaci nezdědil a nenesl stejné riziko jako jeho rodič či několik předků a příbuzných před ním.
Preimplantační genetická diagnostika (PGD) se provádí s pomocí umělého oplodnění (IVF). Principem je výběr embrya, které nenese danou genetickou zátěž a takové embryo je následně zavedeno do dělohy pacientky. Následuje běžné těhotenství, ovšem s tím vědomím, že pár udělal vše pro to, aby se zabránilo přenosu nádorové predispozice.
REPROMEDA byla prvním centrem ve střední a východní Evropě, kde byla metoda PGD použita. Od té doby už uplynulo 15 let, v současné době nabízí REPROMEDA špičkovou technologii KARYOMAPPING.