Co je to endometrióza a jak ji poznat?
Ostrůvky děložní sliznice uchycené v místech (na pobřišnici, vaječnících, přepážce mezi pochvou a konečníkem atd.), kde za běžných okolností nemají být – tak lze jednoduše popsat endometriózu.
Příznaky endometriózy
Endometriózu není na začátku jednoduché rozpoznat. Příznaky a intenzita se může u každé ženy lišit. U někoho se nemusí příznaky projevit vůbec.
Mezi příznaky endometriózy patří:
- chronické bolesti pánevní oblasti (břicha i podbřišku)
- neplodnost,
- bolestivý pohlavní styk,
- bolestivá ovulace,
- silné menstruační krvácení,
- příznaky podobné infekci močových cest,
- trávicí potíže (zácpa, průjem),
- nevolnost,
- únava.
„Při endometrióze se děložní sliznice neboli endometrium uchytí na vaječnících, vejcovodech, v okolí dělohy nebo na přepážce mezi pochvou a konečníkem. Ložiska se ale mohou v podstatě objevit kdekoliv v těle, třeba v močovém měchýři. Oddělená sliznice se pak chová stejně jako ta v děloze, tedy podléhá hormonálním změnám podle menstruačního cyklu a na základě toho mění svoji strukturu,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD.
Jak se dá endometrióza léčit?
Základním klíčem k úspěchu je diagnostika. Primárně je potřeba navštívit gynekologa, následně často žena podstoupí ultrazvukové vyšetření, konečná diagnóza se následně stanoví po laparoskopii, při níž je dutina břišní vyšetřena kamerou, a po laboratorní analýze vzorku tkáně odebraného během tohoto vyšetření.
„Během laparoskopie se do dutiny břišní zavede malými otvory kamera, díky které je možné ženu důkladně prohlédnout. Kromě pouhého optického vyšetření se během laparoskopie také odebírá část materiálu, který se následně předává k dalšímu vyšetření,“ popisuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD.
Pokud se diagnóza potvrdí, je možné zahájit léčbu. Ke zmírnění bolestí se doporučují léky proti bolesti. Ty ale neodstraní problematické ostrůvky děložní sliznice rozptýlené po dutině břišní. K jejich redukci se doporučuje hormonální léčba. Princip hormonální léčby spočívá v zablokování růstu děložní sliznice. To má samozřejmě i vedlejší účinky – zástavu menstruačního cyklu, změnu nálad atd. Onemocnění po vysazení terapie také často recidivuje. Možné je i chirurgické odstranění lézí. Někdy je ale endometrióza označována jako v podstatě neléčitelná. Výrazně může pomoci ale i alternativní a celostní medicína. Například preparáty tradiční čínské medicíny.
Endometrióza a otěhotnění?
Těhotenství u žen, které trpí endometriózou, není vyloučené. Pokud jsou vejcovody průchodné, a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou. Případně se dá využít hormonální stimulaci vaječníků a metodu mimotělního oplození (IVF).
IVF je proces, při kterém jsou vajíčka odebrána z těla ženy a oplodněna spermiemi partnera v embryologické laboratoři. U žen, které trápí endometrióza se k oplodnění vajíčka spermií využívají oplozovací techniky asistované reprodukce ICSI nebo PICSI. Vzniklá embrya se poté zamrazí a jejich vzorek se pošle na genetické testování. Embrya, která jsou vhodná k transferu se následně přenesou do dělohy ženy. Ačkoliv IVF nevylučuje všechny problémy spojené s endometriózou, může výrazně zvýšit šance na úspěšné otěhotnění. Každá žena snažící se otěhotnět s endometriózou by měla být podrobně vyšetřena a konzultovat možnosti léčby s odborníkem na reprodukční zdraví, aby se našlo nejlepší řešení pro její specifickou situaci.
Objednejte se na konzultaci IVF léčby do Brna či Ostravy na kliniku Repromedy. Naši zkušení odborníci vám doporučí vhodný postup vaší léčby.