Fyzioterapie má při léčbě poruch plodnosti významné místo. Vazby, které plodnost mohou ovlivňovat, dokáže fyzioterapie velmi efektivně řešit. Příčin neplodnosti může být celá řada, často je na vině i kombinace potíží partnerů. Vhodné je tedy řešit oba a nenechat vše jen na ženě. V tomto článku vysvětlíme vazbu mezi funkční sterilitou a blokádami v oblasti páteře.
Funkční sterilita je stav, kdy se nedaří ženě otěhotnět bez zjevných strukturálních změn. Tedy gynekolog nestanovil překážku na straně poruchy orgánů pohlavního ústrojí. Funkční proto, že se jedná o poruchu funkce reprodukčních orgánů. Pro funkční sterilitu popisujeme typické postavení jednotlivých částí těla (pánevních kostí vůči sobě, kostrč a podobně).
TIP: Přečtěte si, jaké mohou být příčiny mužské neplodnosti.
Jak vlastně k této funkční sterilitě dojde?
Změna postavení, blokáda nebo hypertonus změní prokrvení a inervaci (vegetativní i somatická inervace) příslušné oblasti, a to má poté za následek dráždění a změnu funkce právě i v orgánech. Mluvíme tak o vertebroviscerálních vztazích. Pro funkční sterilitu je významná oblast dolního bederního úseku páteře, lumbosakrální přechod, SI, kostrč a svaly pánevního dna, kdy blokáda nebo zvýšené napětí v těchto místech může způsobovat patologie v oblasti dělohy a vaječníků.
K patologiím v popisovaných úsecích dochází nejčastěji vlivem
- stereotypního držení těla
- dlouhodobým sezením
- neoptimální technikou cvičení
- u žen je často na vině sed s nohou přes nohu
- nošení kabelky přes jedno rameno
- nošení podpatků a další.
Významným činitelem je také negativně působící stres, kdy dochází ke kontrakci hýžďových svalů, stahování břicha, vytažení ramen a tisknutí čelisti.
Možnosti fyzioterapie
Fyzioterapie má mnoho cest, jak do těchto stavů vstoupit. Funkční sterilita je nejčastěji řešena pomocí metody Ludmily Mojžíšové. Spočívá v ošetření jednotlivých částí těla, od mobilizace žeber, bederního úseku, SI skloubení, ošetření kostrče a svalů pánevního dna. Současně je ošetření doplněno o speciální cvičení, které terapii doplňuje. Konkrétní terapeutický postup je řešen individuálně dle anamnézy a vyšetření každé ženy.
Autorka:
Zdroje:
Kurz Metoda Ludmily Mojžíšové – Volejníková 2020
VOLEJNIKOVÁ, H. 2016. Female Infertility: A Study Of Physical Treatment by the Method Of L. Mojzisovà for Functional Disturbances Of the Pelvic Region. Journal of Orthopaedic Medicine [online]., 23(2), 47–49, [cit. 2018-05-14]. ISSN 1355-297X. Dostupné z: doi 10.1080/1355297X.2001.11736131.
PROKEŠOVÁ, M. 2017. Aktuální trendy v konzervativní léčbě pánevního dna z pohledu fyzioterapie. Umění fyzioterapie: rehabilitace, diagnostika, léčba, prevence. 2017(3), 70–73. ISSN 24646784.
HNÍZDIL, J. 1996. Léčebné rehabilitační postupy Ludmily Mojžíšové. Praha: Grada. ISBN 80- 7169-187-9.
BITNAR, P., MARČIŠOVÁ, H., KOLÁŘ, P. 2009. Visceromotorické vztahy a autonomní nervový systém. In: KOLÁŘ, P. et al. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén. ISBN 978- 80-7262-657-1.