Pro cyklus mimotělního oplození se běžně odebírají zralá vajíčka po předchozí několikadenní hormonální stimulaci vaječníků. U některých žen je však vysoké riziko při užití hormonálních léků. V Sanatoriu REPROMEDA nabízíme speciální metodu – IVM.
Pro koho je tato metoda vhodná?
Metoda se využívá především u žen:
- se syndromem polycystických vaječníků
- s předchozí nadměrnou reakcí na stimulaci – hyperstimulačním syndromem
- jejichž základní onemocnění vylučuje užití hormonů.
V čem se tedy IVM liší od klasického IVF?
In-vitro maturace oocytů (IVM) probíhá bez hormonální stimulace či po podání zcela minimální dávky folikulostimulačního hormonu (FSH).
Jak probíhá IVM?
S použitím tenké odsávací jehly je vaginální cestou proveden odběr nezralých vajíček z drobných tzv. antrálních folikulů. Získaná vajíčka následně dozrávají 24 – 48 hodin v laboratorních podmínkách ve speciálním kultivačním mediu s přídavkem FSH, jejich zrání je průběžně sledováno embryologem. Vajíčka, která dozrají, jsou oplozována mikroinjekčními technikami – metodou ICSI nebo PICSI – a vzniklá embrya pak kultivována nejčastěji po dobu pěti dnů do stadia blastocysty. Stejně jako při běžné in vitro fertilizaci (IVF) je možno vajíčka či z nich vzniklá embrya podrobit genetické analýze na počet chromozomů nebo přítomnost genů pro dědičná onemocnění. Odebraná a dozrálá vajíčka lze také v případě potřeby kryokonzervovat pro pozdější využití v budoucnu.
Metoda IVM vede u rizikových pacientek ke zvýšení bezpečnosti léčby a o její úspěšnosti vypovídá již řada narozených zdravých dětí.