Otázka plodnosti byla vždy jednou z nejdůležitějších v lidské společnosti. Párů, které se snaží o miminko, ale nedaří se jim, však stále přibývá. Naštěstí v dnešním moderním světě existuje mnoho způsobů jak plodnost podpořit a zvýšit tak šance na narození zdravého potomka. Na to, jak podpořit plodnost žen i mužů se podíváme v dnešním článku.
Co vaší plodnosti nejvíc škodí?
Vyšší věk
Šance na miminko se s přibývajícím věkem snižují. U žen je důvodem především klesající počet a kvalita vajíček. Ženská vajíčka se totiž vytvořila ještě v době, kdy byla ona sama v matčině břiše. Od té doby jejich zásoba a samozřejmě i kvalita klesá. Mužské spermie se sice vytváří po celý život nové, to však neznamená, že by věk u mužů nehrál roli. Také mužská schopnost zplodit zdravého potomka s rostoucím věkem klesá. U žen začíná plodnost výrazně klesat po 35. a u mužů po 40. roce.
Nadváha
Nedávné metastudie potvrdily obavy lékařů z negativního vlivu obezity na schopnost počít miminko, a to jak u žen, tak u mužů. Nadměrné množství tuku v těle totiž stimuluje produkci estrogenu. Jeho zvýšené hodnoty mohou způsobovat ztrátu ovulace. U mužů zase stojí za problémy s erekcí a zhoršují množství a kvalitu spermií. Také v případě, že se pár rozhodne podstoupit IVF léčbu, může mu být lékařem doporučena redukce váhy z důvodu zvýšení úspěšnosti.
Kouření a alkohol
Pokud chcete otěhotnět, měli byste společně s partnerem výrazně omezit konzumaci alkoholu. Ten má totiž na naše tělo mnoho negativních dopadů. U mužů negativně ovlivňuje počet a pohyblivost spermií. Škodlivé je samozřejmě také kouření. Chemikálie obsažené v cigaretovém kouři mají totiž negativní vliv na kvalitu ženských vajíček i mužských spermií. Svůj dopad má také kouření marihuany. Podle některých výzkumů pravidelné konzumování marihuany zvyšuje riziko potratu až dvojnásobně.
Přečtěte si, jaké jsou možné příčiny opakovaných potratů.
Nedostatek pohybu a nezdravá strava
Přirozený pohyb a vyvážená strava udržuje naše tělo zdravé a v kondici. Jejich absence se tak na našem těle přirozeně musí projevit. Toužíte-li po miminku, zkuste se naladit na zdravý životní styl. I malé změny mohou mít velké výsledky. Omezte vysoce průmyslově zpracované potraviny a zkuste je nahradit těmi přirozenými a zdravými. Tipy na to, jak si jídlo připravit, aby bylo nejen zdravé, ale i dobré, najdete v naší klientské zóně. Do svého života také zařaďte pravidelný pohyb. I 40 minut chůze denně pomůže rozproudit vaše tělo.
Jak lze podpořit plodnost u žen a mužů?
Na předchozích řádcích jsme si řekli, čemu se při snahách o miminko vyhnout. Jak ale svou schopnost otěhotnět zlepšit?
Zjistěte, kdy máte ovulaci
Otěhotnět můžete jen pár dní v měsíci a to v době ovulace a krátce po ní. Spolehlivější metodou než počítání plodných dnů jsou ovulační testy, které přesně určí ideální dobu pro početí miminka.
Celostní medicína umí zázraky
Tradiční čínská medicína je stará několik tisíc let. Nabízí proto mnoho možností, které vám mohou pomoci na vaší cestě za vytouženým potomkem. Nesáhnete vedle, pokud vyzkoušíte akupunkturu, bylinnou terapii nebo třeba medicínské houby.
Držení těla může ovlivnit plodnost
Pravidelná fyzická aktivita je prospěšná pro celkové zdraví a může také podpořit plodnost. Některé problémy s plodností může navíc způsobovat nesprávné držení těla. Zkuste se obrátit na fyzioterapeuta, který vaše tělo prověří. Vyzkoušet můžete také reprodukční jógu, která harmonizuje tělo i mysl a pomáhá k funkci ženských orgánů. Důležité je ale najít správnou rovnováhu, protože příliš intenzivní cvičení může mít na plodnost opačný účinek.
Vitamíny a minerály
Doplňky stravy s vitamíny a minerály mohou podpořit zejména mužskou plodnost. Hledejte antioxidanty jako vitamín C a E, selen a zinek, které mohou zlepšit kvalitu spermií. Ženy by zase neměly zapomínat na dobírání kyseliny listové.
Psychická pohoda
Stres a psychická nevyrovnanost mohou negativně ovlivnit plodnost u obou pohlaví. Praktiky jako meditace, jóga nebo terapie mohou pomoci zlepšit psychickou pohodu a tím i plodnost.
Nechte si otestovat plodnost
Péče o naši plodnost by měla patřit k základní prevenci. Prvním krokem může být vyšetření plodnosti. U mužů je to spermiogram, tedy mikroskopická analýza ejakulátu. K jeho vyhodnocení stačí jen odevzdat vzorek spermatu odebraný masturbací. Výsledky prozradí objem a koncentraci spermií, jejich celkový počet, tvar, pohyblivost a životaschopnost. Důležité je také pH.
Ženy zase mohou otestovat svou zásobu vajíček pomocí Femme testu. K jeho provedení stačí jeden odběr krve. Následná analýza pak prozradí hodnoty AMH neboli Antimülleriánského hormonu, který přímo odráží, kolik vajíček ženě ještě zbývá. Test odhaluje také TSH a prolaktin.
Chcete také zjistit více o vaší plodnosti nebo se už o miminko snažíte, ale stále se nedaří? Obraťte se na náš tým odborníků v Brně nebo v Ostravě. Jsme zde pro vás, abychom, vám pomohli splnit váš sen o úplné rodině.