Jaká jsou rizika umělého oplodnění? A proč není důvod se bát.
Blog

Jaká jsou rizika umělého oplodnění? A proč není důvod se bát.

2 minuty čtení
Blog
2 minuty čtení

Jaká jsou rizika umělého oplodnění? A proč není důvod se bát.

Z článku se dozvíte

Jako každý zásah v medicíně, má i léčba neplodnosti svoje rizika. Naštěstí se vývoj posouvá mílovými kroky a to nejen co se týče úspěšnosti léčby, ale také její bezpečnosti. Na to, co děláme, abychom minimalizovali rizika, která vás mohou při léčbě neplodnosti potkat, se podíváme v dnešním článku.

Hyperstimulační syndrom – OHSS

Jedním ze specifických rizik spojených s IVF léčbou je hyperstimulační syndrom, zkráceně  OHHS. Jedná se o nadměrnou reakci vaječníků na hormonální stimulaci, která se provádí jako příprava na umělé oplodnění kvůli podpoře růstu a dozrávání vajíček ve vaječnících. OHSS se projevuje bolestí v podbřišku, která je způsobená nadměrným zvětšením vaječníků a tvorbou volné tekutiny v břišní dutině. Mohou se objevit i pocity na zvracení nebo zvracení a průjem. S rozvojem moderních stimulačních preparátů, které používáme v Repromedě, se však riziko hyperstimulačního syndromu (OHSS) významně snížilo. Nyní se tyto případy vyskytují pouze ve zlomcích procenta. Abychom hyperstimulačnímu syndromu maximálně předešli, pravidelně a pečlivě monitorujeme průběh celé stimulace.

Anestezie a komplikace při odběru vajíček

Po ukončení hormonální stimulace přichází na řadu odběr vajíček, označovaný také jako punkce. Ta probíhá nalačno v celkové anestezii. Anestezie má svá známá rizika, je ale každodenní nedílnou součástí mnoha medicínských zákroků. Při odběru vajíček je navíc anestezie velmi krátká, trvá zhruba 10 minut.

Jelikož se odběr vajíček provádí pomocí punkční jehly, může ve výjimečných případech způsobit krvácení, riziko infekce, prasknutí folikulu nebo poranění dutiny břišní. Všechna tato rizika jsou však v Repromedě minimalizovanána díky nejmodernějšímu přístrojovému vybavení, zkušenému personálu a používání těch nejtenčích jehel, které na trhu jsou dostupné.

Stres

Dalším z rizik, které může IVF léčba způsobit může být zvýšený stres. Páry přicházejí na kliniku již v době, kdy se jim snahy o miminko delší dobu nedaří. Již v této době tedy mohou pociťovat určité psychické vypětí. Úspěch se však nemusí dostavit hned po prvním pokusu, jak si většina párů přeje. Je proto potřeba se obrnit trpělivostí navzájem se podpovat. Páru je také po celou dobu k dispozici náš empatický personál, který je maximálně chápavý a podporující. V případě zájmu můžete využít i konzultace s naší klinickou psycholožkou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Facebook
X
LinkedIn

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

  • Nebo nám zavolejte na +420 545 212 212

Témata článku

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

[CZ] Obecný formulář (vyskakovací okno, str Kontakt)

 

* Povinné položky

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.