Minulý týden 16. listopadu se v rámci 15. československé konference reprodukční gynekologie a 26. sympozia asistované reprodukce, která se konala v Brně, odehrála zajímavá debata. Tématem byl přístup osamělých a homosexuálních osob k asistované reprodukci.
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka kliniky byla v tomto pomyslném souboji pro, zatímco psycholožka Hana Konečná byla proti.
Proč se toto téma rozebíralo?
Téma přístupu lesbických a single žen k metodám asistované reprodukce je v poslední době hojně rozebírané téma. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová totiž před časem uvedla, že by chtěla do konce volebního období znění tohoto zákona změnit.
Proč povolit metody AR single ženám?
Vývoj dětí
Prvním argumentem, který MUDr. Kateřina Veselá ve své řeči uvedla byl zaměřen na vývoj dětí vychováných lesbickými páry. Ten se dle provedených psychologických studií nijak zásadně neliší od vývoje dětí z jiných rodin. Záleží spíše na způsobu výchovy.
Obcházení zákona a ochrana mužů
„Prakticky každý reprodukční specialista má zkušenost se ženami, které mají zájem o léčbu samostatně. Ženy si dokáží se zněním zákona poradit již nyní,“ uvedla MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Jako problém ale vidí zmínění fiktivního partnera. „Ten podepisuje prohlášení, že chce s partnerkou dítě, aniž by byl skutečným partnerem. Dělá to třeba z přátelství k oné ženě. My nemáme mechanismy, jak to dokázat, jak to řešit, nebo soudit.“
„Restrikce je proto zbytečná a dochází k obcházení zákona“, to je dle Veselé nedůstojné a nebezpečné pro pacientky i centra.
Sociální podpora žen
Častý argument proti povolení ART single ženám se se týká nutnosti sociální podpory ze strany státu. Ten podle doktorky Veselé ale není na místě, jelikož řada single žen, které mají zájem o léčbu pomocí anonymního dárce, je zajištěných a podporu nepotřebuje a žádat ji nebude.
Tradiční model rodiny
„Víme, co je to správná rodina? Dost často ji posuzujeme podle toho, jak žijeme sami. Měli bychom ji ale vnímat jinak a připustit jako zájemce o léčbu ART nejen pár, ale i ženu samotnou,“ uvedla Kateřina Veselá u dalšího argumentu, který se týkal tradičního modelu rodiny. Ten se podle ředitelky kliniky zhroutil již před sto lety a lidé se vytváří nové modely společenství a tzv. „sešívané“ rodiny. Dle Veselé tomuto zabránit nejde, a je tedy lepší nechat žít tradicionalisty tradičně a alternativce alternativně.
Co na to legislativa?
Společnost lékařské genetiky, sekce asistované reprodukce, podala pozměňovací návrh v Zákonu č. 373/2011 Sb., § 6 o specifických lékařských službách.: Umělé oplodnění lze provést ženě v jejím plodném věku, pokud její věk nepřekročil 49 let, a to na základě písemné žádosti ženy a muže, kteří tuto zdravotní službu hodlají podstoupit společně (dále jen „neplodný pár“) – a bylo přidáno anebo na základě žádosti ženy, která nesetrvává v době léčby v právoplatně uzavřeném manželském svazku a pokud tuto zdravotní službu hodlá podstoupit samostatně, s použitím spermatu anonymního dárce.
Ředitelka kliniky uvedla, že dále je to jen na poslancích, aby rozhodli.
Na samý závěr ředitelka kliniky REPROMEDA uvedla:
„Současná reprodukční medicína může pomoci „same sex“ párům a single ženám k důstojné cestě jak mít děti, umožněme jim to tedy.“