Asistovaná reprodukce každý den pomáhá mnoha párům po celém světě na jejich cestě za splněným snem o vlastním miminku. Stále je však opředena mnoha mýty. Jedním z nich je i zvýšené riziko mimoděložního otěhotnění. Co to přesně znamená a jak je to ve skutečnosti?
Co je mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství nastává v situaci, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdní jinde než v děloze a tam se začne vyvíjet. Nejčastěji se embryo uchytí ve vejcovodu, méně často ve vaječníku nebo přímo v břišní dutině.
Nepoznané mimoděložní těhotenství může vést k vážným zdravotním problémům. Embryo se má správně vyvíjet v děloze, která má schopnost se rozšířit tak, aby mohlo růst a zvětšovat se. Pokud se mimoděložní těhotenství neodhalí včas a embryo se začne vyvíjet ve vejcovodu, hrozí jeho prasknutí a velké krvácení do dutiny břišní.
Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství
Velmi rizikovým faktorem mimoděložního těhotenství je fakt, že se v raných fázích nemusí vůbec projevovat. Často ho také doprovází příznaky, které jsou typické pro běžné těhotenství, jako je:
- slabé krvácení,
- bolesti břicha,
- nevolnost a
- zvětšení prsou.
Problémem může být i pozitivní těhotenský test, který sice odhalí těhotenství, ne však už to, zda probíhá tak, jak má.
Jaké jsou příčiny a rizikové faktory mimoděložního těhotenství
Příčiny mimoděložního těhotenství jsou různé. V největším riziku jsou ženy, které trápí problémy s vejcovody nebo je trápily v minulosti. Dalšími rizikovými faktory jsou:
- hluboké pánevní záněty,
- chirurgické výkony v oblasti vejcovodů,
- endometrióza a
- již proběhlé mimoděložní těhotenství.
Z některých výzkumů vyplývá také to, že riziko mimoděložního těhotenství zvyšuje také kouření.
Kdy se mimoděložní těhotenství projeví a jak ho zjistit
Mimoděložní těhotenství se obvykle projeví několik týdnů po oplodnění. Ačkoli domácí těhotenský test může ukázat pozitivní výsledek, jelikož je v těle přítomen hormon hCG, který test detekuje, nemůže určit umístění těhotenství. Diagnóza mimoděložního těhotenství se obvykle potvrzuje ultrazvukem a krevními testy.
Mimoděložní těhotenství po IVF
I když je riziko mimoděložního těhotenství po IVF relativně nízké, existuje. Je však stejně vysoké, jako při spontánních snahách o miminko. Těhotenství po IVF léčbě je pečlivě monitorované, proto se výskyt mimoděložního těhotenství podaří většinou odhalit velmi brzo.
Léčba mimoděložního těhotenství
Z mimoděložního těhotenství se bohužel nemůže stát těhotenství normální, plod nemůže být donošen. V případě podezření na mimoděložní těhotenství ihned kontaktujte lékaře. Ten vás vyšetří, provede ultrazvuk a analýzu krve. Je proto potřeba těhotenství uměle ukončit. V raných stádiích je možné využít pomoci léků, které zastaví růst embrya. V České republice je ale nejčastějším řešením mimoděložního těhotenství chirurgická, nejčastěji laparoskopická, operace. Při té se embryo a případné poškozené tkáně odstraní. Může tedy, ale nemusí, dojít i k odstranění vejcovodu. Pokud zůstane vejcovod zachován, může hrozit riziko dalších komplikací jako je například opakování mimoděložního těhotenství.
Pokud je však mimoděložní těhotenství odhaleno včas, například v případě IVF léčby, následky nejsou zdaleka tak vážné a ve většině případů stačí využít pomoci léků.
Je potřeba vyléčit také mysl
Přesto, že těhotenství bylo krátké, jeho ztráta je velmi emocionálně náročná. Dopřejte si proto čas a prostor na to všechny pocity zpracovat a prožít. Buďte v těchto těžkých časech společně se svým partnerem či blízkými. V případě potřeby se nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. Hlavně neztrácejte naději a věřte, že to dobře dopadne a vy se dočkáte vytouženého miminka.
Po mimoděložním těhotenství můžete otěhotnět
Mimoděložní těhotenství rozhodně nemusí znamenat konec vašich nadějí. Přesto, že po mimoděložním těhotenství roste riziko dalších neúspěchů, většina žen se miminka nakonec dočká. Naši lékaři v Repromedě přizpůsobí léčbu na míru a udělají všechno, aby jste i vy mohli být rodiči. Jsme tu pro vás na klinice v Brně a Ostravě.