Zhodnotit kvalitu embryí a vybrat to nejlepší ještě před jeho transferem do dělohy pomůže nová metoda neinvazivního screeningu embryí EmbryoScreen. Genetická laboratoř RepromedaLab je prvním a zatím jediným pracovištěm v České republice, která tuto metodu provádí.
Zvýší šanci na otěhotnění po prvním transferu
„Neinvazivní chromozomový screening (někdy označovaný také jako NICS nebo niPGT) doporučujeme párům, které z medicínského hlediska nemají indikaci k preimplantačnímu genetickému testování (PGT) a zároveň chtějí zvýšit své šance na otěhotnění při prvním transferu,“ uvádí ředitelka kliniky MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
EmbryoScreen, který se provádí v průběhu léčby metodou IVF, umožňuje seřadit embrya podle jejich kvality a zejména rizika aneuploidie. Pro zavedení do dělohy je pak vybráno embryo s největším potenciálem, tedy to, které má největší šanci, že se uhnízdí a povede s největší pravděpodobností k narození zdravého potomka.
Stejně jako při běžném PGT-A je i u EmbryoScreenu hlavním cílem narození zdravého dítěte v co nejkratším čase. „Díky seřazení embryí a výběru těch nejperspektivnějších pomáháme zkrátit čas na léčbu a tím snižovat psychickou zátěž páru i pravděpodobnost spontánních potratů či jiných komplikací v těhotenství,“ vysvětluje Kateřina Veselá.
Neinvazivní metoda zhodnotí kvalitu embryí
Jak název metody napovídá, metoda je neinvazivní, to znamená že není nutné provádět biopsii embrya, tak jako tomu je při PGT. Místo toho v laboratoři analyzujeme pouze DNA, které se samovolně uvolní do kultivačního média při kultivaci embryí. Následně jsou embrya seřazena-škálována na základě míry rizika chromozomové vady a spolehlivosti tohoto nálezu. Při prvním transferu tak může být přeneseno embryo s největší pravděpodobností uchycení.
Pozn: EmrbyoScreen nenahrazuje provedení invazivního preimplantačního genetického testování (PGT), tedy u páru, kde je k PGT indikace, není provedení EmbryoScreen namístě.