Neplodnost od A do Z: Co je neplodnost a jak se dá léčit?
Blog

Neplodnost od A do Z: Co je neplodnost a jak se dá léčit?

4 minuty čtení
Blog
4 minuty čtení

Neplodnost od A do Z: Co je neplodnost a jak se dá léčit?

Z článku se dozvíte

Už delší dobu se snažíte o miminko, které stále nepřichází? Nejste v tom sami. Problémy s početím se v dnešní době dotýkají čím dál více párů. Toto emocionálně i fyzicky velmi vyčerpávající období však mohou pomoci vyřešit odborníci na reprodukční medicínu. Pomoci mohou také osvědčené tipy. 

Co je to neplodnost a jak ji poznat?

„O neplodnosti mluvíme v situaci, kdy se páru při pravidelném pohlavním styku během plodných dnů nedaří otěhotnět déle než rok. Pokud je ženě více než 35 let, interval se zkracuje na půl roku. V Repromedě vždy mluvíme o neplodnosti celého páru. Problémy s početí se v dnešní době týkají přibližně 15 až 20 % párů,“ popisuje situaci ředitelka kliniky a lékařka Kateřina Veselá. 

Co způsobuje neplodnost?

Faktorů způsobujících problémy s plodností jsou stovky. V jedné třetině případů se jedná o mužský faktor neplodnosti, v jedné třetině hraje roli ženský faktor a za poslední třetinou stojí kombinovaný faktor neplodnosti.

Konkrétně pak můžeme říci, že u mužů jde většinou o špatné parametry spermiogramu, zejména o nízký početí, jejich špatnou pohyblivost nebo abnormální tvar. U žen se na neplodnosti podílí poruchy ovulace – problémy s dozráváním a uvolňováním vajíčka, nízký počet nebo nízká kvalita vajíček, endometrióza, neprůchodnost vejcovodů, či srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů. U obou partnerů se také mohou vyskytovat některé genetické odchylky, které brání správnému vývoji embrya a vyústí v neplodnost nebo opakované potrácení.

Velice důležitá je také hormonální nerovnováha a životní styl. Že se na neplodnosti mohou podepisovat takové věci jako je například kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo užívání drog, si asi každý uvědomí. Roli však hrají také zdánlivé maličkosti, jako je vyvážená strava, pravidelný pohyb a nebo dostatek kvalitního spánku.

Největším nepřítelem plodnosti je však zvyšující se věk párů snažící se o miminko. Ženské tělo je z biologického hlediska na těhotenství nejlépe připraveno kolem 25. roku. S rostoucím věkem pak roste také riziko komplikací a genetických chyb. Vliv věku na plodnost se nevyhýbá ani mužům. Také u nich se s postupujícími roky kvalita spermií zhoršuje. 

Jak poznat neplodnost u muže a ženy?

„V Repromedě jsme přesvědčeni, že každý člověk a každý pár je unikátní. Nevěříme proto na jeden univerzální léčebný postup pro všechny. Některá vyšetření však přece jen čekají všechny páry, které k nám přijdou. U žen se zaměřujeme především na ultrazvukové vyšetření malé pánve a na vyšetření hormonů (Femme test). U mužů je zásadní spermiogram, na základě kterého navrhneme další postup. Samozřejmostí jsou taktéž genetická vyšetření páru, která umožňují určit genetickou kompatibilitu, ale například také odhalit příčinu opakovaných neúspěšných pokusů o otěhotnění či těhotenských ztrát,“ doplňuje Veselá. 

Prevence neplodnosti a jak ji podpořit

Zda se dá neplodnosti vyhnout, a jak případně na to, velice záleží na jejich příčinách. Pokud je příčina genetická, zařadit zdravý životní styl bohužel moc nepomůže. U závažnějších případů bývá využití asistované reprodukce jediným řešením. Existuje ale mnoho párů, kterým prevence, jako je zdravý životní styl, vyhýbání se škodlivým látkám a včasná léčba základních zdravotních problémů, může k vytouženému miminku pomoci. 

Jedním z největších faktorů způsobujících neplodnost je ale zvyšující se věk párů. Lékařka a gynekoložka Kateřina Veselá proto varuje:

Za základní prevenci neplodnosti bychom měli  považovat včasné snahy o založení rodiny a neodkládání těhotenství do vyššího věku.

Jak léčit neplodnost?

Ještě předtím, než se pár obrátí na kliniku reprodukční medicíny, může vyzkoušet několik tipů, které mohou pomoci. Mezi ty patří:

  • pečlivé sledování plodných dnů, 
  • zdravý životní styl,
  • ale také celostní medicína. Pomoci může například bylinná kúra, která uvede vaše tělo zpět do rovnováhy nebo třeba akupunktura, která harmonizuje jeho fungování. 

„Léčba neplodnosti není jen asistovaná reprodukce a umělé oplodnění. Proto jsme pro naše klienty, ale také pro všechny, kteří se tímto problémem potýkají, připravili několik pomocníků. Vyzkoušet můžete sérii videí reprodukční jógy, které lze provádět klidně z pohodlí domova. V případě zájmu také rádi doporučíme fyzioterapii a cvičení podle Mojžíšové. Abychom pomohli se správnou životosprávou, klientům nabízíme podrobné jídelníčky, které pomohou udržovat zdravé tělo,“ popisuje doktorka a doplňuje, že všechny tyto tipy lze vyzkoušet samostatně, ale také jako součást IVF léčby. 

Může se ale stát, že jedinou možností je IVF léčba. Tu zahajuje vstupní konzultace, podrobné vyšetření páru a následné stanovení léčebného plánu. Volba vhodných metod léčby závisí na konkrétní příčině neplodnosti, což činí důkladné vyšetření klíčovým krokem. Samotná léčba začíná pro ženu hormonální stimulací vaječníků a odběrem vajíček, pro muže odběrem spermií. V embryologické laboratoři se tyto buňky spojí v embryo. Vzniklé embryo se následně kultivuje a geneticky testuje. Úplným vrcholem léčby je pak transfer embrya do těla ženy. 

Během 4 IVF cyklů u nás otěhotní 99 % párů. Pokud vás zajímají další podrobnosti nebo byste chtěli zjistit, jak vám můžeme pomoci na vaší cestě k rodičovství, neváhejte se na nás obrátit.

Podmínky pro léčbu neplodnosti a cena

Každý případ neplodnosti je individuální a vyžaduje osobitý plán a přístup. Proto se liší i ceny léčby. Podle českého zákona mohou ženy podstoupit IVF cyklus až do svých 49. narozenin. Spoluúčast pojišťovny lze však čerpat jen do 40 let. Páry, kde je žena starší si musí náklady na léčbu hradit samy. Další podmínkou pro spoluúčast pojišťovny je transfer jednoho embrya. Pokud je ženě transferováno jedno embryo, pojišťovna přispívá na čtyři IVF cykly. Pokud bylo transferováno více embryí, tak to jsou cykly tři. Částka, kterou musí pár uhradit sám se odvíjí především od hormonální stimulace a podpůrných metod, které společně s lékařem vybere. Orientačně se doplatky za jeden IVF cyklus pohybují v rozmezí 40 až 70 tisíc korun, přičemž pojišťovna hradí přibližně 40 až 60 procent nákladů. Na orientační ceník se můžete podívat zde.

Máte otázky nebo potřebujete více informací? Podívejte se na naše webové stránky nebo nás kontaktujte na našich klinikách v Brně či Ostravě. V Repromedě jsme tu pro vás, abychom vám pomohli na cestě k naplnění vašeho snu o rodině.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Facebook
X
LinkedIn

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

  • Nebo nám zavolejte na +420 545 212 212
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

[CZ] Obecný formulář (vyskakovací okno, str Kontakt)

 

* Povinné položky

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.