Ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) je komplikace, se kterou se mohou setkat ženy podstupující hormonální stimulaci v rámci asistované reprodukce. Moderní stimulační preparáty, průběžné kontroly a vhodně nastavený léčebný plán však mohou jeho riziko minimalizovat. Jak se syndrom projevuje a jaká jsou jeho rizika?
Co to je OHSS
Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace, která způsobí, že ve vaječnících ženy dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu. Ačkoliv je ženské tělo nejvyšší dávce hormonů vystaveno v průběhu těhotenství a při hormonální stimulaci dosahují hladiny hormonů jen zlomku procenta těchto hodnot, může se stát, že reakce vaječníků je zvýšená.
Právě nadměrnou reakci vaječníků na hormonální stimulaci označujeme jako hyperstimulační syndrom. Pokud je však stimulace vedena zkušeným profesionálem, je toto riziko velmi malé.
Příznaky a rizika OHSS
Příznaky OHSS se mohou lišit podle závažnosti stavu. Mírný hyperstimulační syndrom se projevuje nadýmáním, nevolností a bolestí břicha. Mezi středně těžké příznaky pak řadíme, zvracení, průjem, rychlý nárůst hmotnosti a zvětšení břicha. Těžké formy OHSS mohou vést k silné bolesti břicha, tvorbě krevních sraženin a zhoršení funkce jater a ledvin.
Je proto velmi důležité zvolit kliniku, která k problému přistupuje zodpovědně, průběh stimulace pečlivě monitoruje a používá nejmodernější stimulační preparáty. Právě díky nim je riziko hyperstimulačního syndromu minimální. OHSS se u našich pacientek objevuje ve velmi ojedinělých případech, jsou to pouze zlomky procenta.
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. ředitelka kliniky
Kdy se nejčastěji projevuje OHSS?
Přesto, že není možné přesně předvídat, zda se u ženy OHSS rozvine či ne, existují ženy, u kterých je riziko vyšší. Mezi ně patří ženy s polycystickými vaječníky nebo genetickou predispozici, velmi mladé a hubené ženy, ale také ty, které již v minulosti OHSS prodělaly.
Nejčastěji se syndrom projevuje po ovulační injekci nebo po embryotransferu v rámci IVF cyklu. První příznaky mohou začít obvykle po ovulační injekci (nejčastěji hCG injekce), která je použita k dozrání folikulů a k uvolnění vajíček, nebo po transferu embryí, pokud došlo k těhotenství.
Léčba OHSS a jaká jsou preventivní opatření?
Syndrom se diagnostikuje na základě ultrazvukového vyšetření a krevních testů. Léčba příčin bohužel neexistuje, soustředí se proto na zmírnění příznaků, úlevu od bolesti a podporu správného fungování těla ženy. Dobrou zprávou v tomto ohledu je, že ovariální hyperstimulační syndrom s postupem času odezní sám.
U mírných forem obvykle stačí klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a sledování stavu. U středně těžkých a těžkých forem může být nutná lékařské pomoc. Nejlepší prevencí je pečlivé nastavení stimulačního protokolu .
OHSS je sice nepříjemná a někdy i závažná komplikace, ale díky moderním preparátům a zkušenému lékařskému personálu se většině případů dá úspěšně předcházet nebo je efektivně zvládnout. Pokud se obáváte rizika OHSS nebo máte jakékoliv otázky ohledně vašeho léčebného plánu, neváhejte se obrátit na naše odborníky v Repromedě, kteří vám rádi poskytnou potřebné informace a podporu.