Problémy s početím miminka trápí stále větší počet párů po celém světě. Pro některé z nich je cesta k pochopení a řešení tohoto problému plná otázek a nejistot. Co je nejčastějším důvodem ženské neplodnosti, jak ji poznat a hlavně, jak ji léčit?
Co způsobuje neplodnost u žen
Z medicínského hlediska o neplodnosti mluvíme v případě, že se páru po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku stále nedaří otěhotnět. V případě, že je ženě více než 35 let, doba se zkracuje na půl roku. Vždy se jedná o neplodnost celého páru – v jedné třetině případů jsou problémy na straně ženy, ve druhé třetině na straně muže a poslední část je tvořena kombinací obou faktorů.
Věk je největší nepřítel plodnosti
V současné době patří mezi primární faktor neplodnosti věk. Právě s přibývajícími roky totiž klesá počet a hlavně kvalita vajíček. Na rozdíl od spermií, které se v mužském těle neustále tvoří nové, vajíčka jsou starší než žena sama. Vznikla totiž ještě v době, kdy žena sama byla v matčině břiše. „Z biologického hlediska je ideální věk pro založení rodiny období mezi 25. a 30. rokem. Průměrný věk prvorodiček však v České republice již dosáhl 31 let,“ upozorňuje doktorka Veselá a dodává, že moderní doba je sice plná možností, ale naše biologické nastavení se bohužel tisíce let nezměnilo.
TIP: Přečtěte si více o tom, jak věk ovlivňuje plodnost ženy.
Hormony hrají v ženském těle primární roli
Dalším důvodem obtíží s plodností může být hormonální nerovnováha. Ta může vést až k problémům s fungováním menstruačního cyklu a ovulace. Jednat se může například o syndrom polycystických ovárií. Toto onemocnění je charakteristické zvýšenou hladinou androgenů (mužských pohlavních hormonů) v kombinaci s nepravidelným menstruačním cyklem. Problémy s plodností také velmi často způsobuje endometrióza: Onemocnění, při kterém tkáň podobná výstelce dělohy roste mimo dělohu.
„Ať už je děložní sliznice uložena kdekoliv, vždy reaguje na změny hladin pohlavních hormonů. V době menstruace tak v ložiscích endometriózy dochází ke krvácení, rozvoji chronického zánětu a následnému vzniku srůstů. Přibližně u třetiny žen s touto diagnózou vedou problémy k poruše plodnosti,“ doplňuje ředitelka kliniky a lékařka Veselá.
Zapomenutá genetika
Širokou veřejností často opomíjený, avšak velice rozšířený důvod neplodnosti jsou genetické odchylky. Ty se mohou projevovat jak neúspěšnými pokusy o otěhotnění, tak opakovanými potraty. Některé chromozomální odchylky totiž nedovolí správný vývoj embrya a vyústí v neplodnost nebo opakované potrácení. „Základní genetické vyšetření, kterým v Repromedě projde každý pár je proto stanovení lidského karyotypu, tedy stanovení chromozomální výbavy,“ doplňuje ředitel genetické laboratoře Repromedy Kubíček.
Mezi časté příčiny neplodnosti patří také neprůchodnost vejcovodů, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů.
Jak poznat neplodnost u žen
Pokud se pár o otěhotnění ještě nepokouší, na problémy s ovulací může odkazovat nepravidelný nebo žádný menstruační cyklus. Problematická však může být také velice bolestivá menstruace a nebo bolest při pohlavním styku. Může se totiž jednat o známky endometriózy nebo jiných gynekologických problémů.
Základní představu o ženské plodnosti poskytne Femme test. Hlavním cílem testu je změřit hladinu Antimülleriánského hormonu neboli AMH, která přímo souvisí s množstvím dostupných vajíček. Test analyzuje také další ženské hormony, jako jsou TSH a prolaktin. Poskytuje tedy komplexní pohled na reprodukční zdraví ženy a umožňuje zjistit, kolik vajíček ženě ještě zbývá – tedy jaká je její ovariální rezerva.
Jak léčit neplodnost u žen
Jelikož má neplodnost mnoho příčin a faktorů, je potřeba vždy léčit konkrétní problém. V případě, že se jedná o hormonální příčinu, může být gynekologem nasazena hormonální terapie stimulující ovulaci.
Nejúčinnějším řešením je pomoc kliniky pro léčbu neplodnosti a asistovaná reprodukce. Ideálním spojením je moderní metody doplnit alternativními metodami jako je akupunktura, fytoterapie (bylinná léčba) či reprodukční jóga. Zásadní je také celková kondice – dostatek kvalitního spánku, vyvážená strava a pravidelný pohyb. Nesmírně důležitá je také psychická pohoda.
Dříve se neplodnost léčila také návštěvou lázní. Účinnost této léčby však byla velice nízká. Dalo by se říct, že největším přínosem v tomto směru bylo zlepšení psychického stavu, které mohl pobyt v lázních přinést. Ideální je však lázně navštívit po chirurgických zákrocích, které se využívají v případě, že je neplodnost způsobena přítomností polypů nebo endometriózou.
Trápí vás problémy s početím miminka? Objednejte se telefonicky nebo přes kontaktní formulář na kliniku do Brna nebo Ostravy. Pomůžeme odhalit důvody i vaší neplodnosti a pomůžeme vám k vytouženému miminku.