Jak dlouho se uhnizďuje embryo
Nidace (zahnizďování embrya) se považuje za skutečný začátek těhotenství. Při přirozeném početí začíná 6. až 7. den po oplodnění vajíčka spermií, v případě IVF je to jeden až dva dny po transferu. Embrya totiž zavádíme do dělohy ve stádiu blastocysty ( 5.–6. den od oplození vajíček spermiemi).V ideálním případě embryo přibližně za pět dní po transferu dokončí svoje uhnizďování a začne se vyvíjet placenta.
Vývoj embrya po transferu – co se děje ve vašem těle po uhnízdění
Další dny plod začíná produkovat hormon hCG, který udržuje těhotenství a později je odpovědný i za pozitivní těhotenský test.
Nidaci obvykle neprovází fyzická bolest. Některé ženy ale mohou cítit tlak v podbřišku nebo prsou, nevolnost, bolest hlavy či výkyvy nálad. Nidaci může doprovázet lehké krvácení, způsobené drobným poraněními cévek v děložní sliznici během uhnizďování embrya. To může být někdy zaměněno za mírnou menstruaci. Nicméně, po úspěšné nidaci by pravidelná menstruace přijít neměla.
- 1. den: Po pěti až šestidenní kultivaci se embryo ve stádiu hatchující blastocysty se začíná líhnout a jeho buňky se nadále dělí.
- 2. den: Líhnutí blastocysty pokračuje a po vyloupnutí z obalu (vyhatchování) se embryo začíná přichytávat k děložní sliznici. Toto je klíčové pro úspěšné otěhotnění.
- 3. den: Embryo se zavrtává hlouběji do děložní sliznice a začíná jeho uhnizďování (implantace). Vzhledem k tomu, že je děložní sliznice bohatě prokrvená, může se v tuto dobu objevit slabé krvácení. Není se však čeho bát. Jedná se o běžný průvodní jev.
- 4. den: Blastocysta se začíná napojovat na přívod krve v děložní sliznici (endometriu). Může se stát, že krvácení zesílí.
- 5. den: Uhnízdění embrya (implantace) je nyní dokončeno. Embryo se dál vyvíjí společně s buňkami, které se nakonec promění v placentu.
- 6. den: Buňky placenty vylučují hCG. Tento hormon spouští v prvním trimestru zvýšenou produkci progesteronu, který se postará o to, aby děložní sliznice rostla a udržela rostoucí plod.
Režim po transferu embrya
Po transferu embrya si dopřejte klidový režim. Po dobu dvou týdnů se vyhněte nadměrné fyzické aktivitě, nezvedejte těžké věci a vyvarujte se horké koupeli či návštěvě sauny. Relaxujte, čtěte, užívejte si procházky na čerstvém vzduchu.
Pozitivní těhotenský test
Pokud se u vás do 14 dní od přenosu embrya nedostaví menstruace, můžete si doma udělat těhotenský test. My vám po 14 dnech od transferu zavoláme, zeptáme se na výsledky testu a společně se domluvíme na dalším postupu. Pokud je test pozitivní, pozveme vás na odběr krve a ultrazvukové vyšetření.
Těhotenství vzniklé asistovanou reprodukcí je dobré zejména v počátku sledovat, proto budou první vyšetření do potvrzení srdeční akce plodu probíhat u nás. Pokud bude vše v pořádku, předáme vás následně zpět do péče vašeho ošetřující gynekologa, kam budete docházet do těhotenské poradny.
Proč si nemůžu těhotenský test udělat dříve než po 14 dnech od transferu?
V průběhu IVF léčby aplikujete řadu léků, které mohou zkreslovat výsledek, ať už směrem k falešné pozitivitě nebo falešné negativitě. Provedením testu až po 14 dnech sami sebe ušetříte zbytečného stresu, který by z falešných výsledků mohl nastat.
Nemůžu chodit na všechny další kontroly do Repromedy? Už jsem si tu zvykla.
Bohužel to nejde. Moc rádi bychom vám vyhověli, ale nejsme registrujícím gynekologickým zařízením a nemůžeme provádět těhotenskou poradnu. V kontaktu ale zůstaneme, nemusíte se bát. Po porodu po vás budeme chtít vyplnit všechny důležité informace o miminku a když budete chtít, zašlete nám referenci nebo fotku miminka. A kdo ví, třeba se u nás za pár měsíců nebo let potkáme znova. Zkrátka tu pro vás budeme vždy, když nás budete potřebovat.
Negativní těhotenský test
Někdy věci bohužel nejdou tak, jak si to představujeme a dobré zprávy nepřijdou v moment, kdy si to nejvíc přejeme. Nebojte se, nejste v tom sami. Ani IVF léčba bohužel není 100% úspěšná. Úspěšnost IVF se liší v závislosti na různých faktorech, jako je váš věk, zdravotní kondice i psychické rozpoložení.
Dělejte, co cítíte, že je správné. Křičte, plačte, mlčte, povídejte si o tom. Dejte prostor všem vašim pocitům. Ale neviňte sami sebe. Pokud si o tom chcete povídat s psychologem nebo naším personálem, rádi vám v tomto ohledu budeme k dispozici.
Byl to můj první IVF neúspěch, mám něco změnit v léčbě?
V případě prvního či druhého IVF neúspěchu se nic neděje. Nemusíte nic měnit. Pokud se ale ptáte, co ještě můžete udělat, aby příště na těhotenském testu byly dvě čárky, máme pro vás několik tipů.
Zkuste test receptivity endometria beREADY, který zjistí vaše přesné implantační okno a určí ideální čas vašeho dalšího transferu. Vyzkoušet můžete i test EndomeTRIO, který podobně jako test beREADY stanovuje ideální čas transferu. Kromě toho ale také analyzuje bakteriální rovnováhu endometria a odhalí bakterie způsobující chronický zánět.
Věříte v celostní přístup? My taky. Alternativní medicína možná není to, co vždy zaručí mateřství. Je ale vhodným doplňkem metod západní medicíny a může opravdu výrazně zlepšit váš zdravotní stav.
Více o alternativních metodách
Opakovaně se nám nedaří, co teď?
Může se stát, že vám lékař nabídne možnost léčby s využitím darovaných pohlavních buněk. Víme, že toto rozhodnutí vyžaduje čas a že si jej budete muset pečlivě promyslet. Nespěchejte na sebe. Vše přijde tehdy, až bude ten pravý čas.